A keresők maguk nem állítanak elő webes tartalmat, pusztán a mások által feltett információkat gyűjtik és rendszerezik. A kijelzett találok a legtöbbször nem saját oldalaikra, hanem más webmesterek oldalaira linkelnek, ezáltal gyakorlatilag nem tesznek mást, minthogy látogatottságot közvetítenek a webmesterek oldalaira.
Látogatók szempontjai
A keresők felhasználói számára elsősorban az a fontos, hogy megtalálják a keresett információkat; pontos, megbízható választ kapjanak a kulcsszavak segítségével feltett kérdésekre. A felhasználók számára gyakorlatilag sok esetben teljesen lényegtelen, hogy melyik weboldal is szolgáltatja a válaszokat, az információt.
Keresőoldalak szempontjai
A keresőknek nincs túl sok közvetlen befolyásuk arra, hogy miről, mekkora terjedelemben, mit írnak a webmesterek, ezért pusztán egyetlen eszközük van arra, hogy a feltett kérdésekre a legjobb válaszokat nyújtsák: az általuk nyilvántartott válaszok közötti szelektálás, rangsorolás, ami által nagy valószínűséggel a legjobb válaszok fognak első helyen a látogatók szeme elé kerülni.
Webmesterek szempontjai
A webmesterek szemszögéből a keresők legfontosabb funkciója, hogy látogatókat közvetítenek oldalaikra. Megmutatják tartalmaikat azok számára is, akiknek korábban tudomása sem volt weboldaluk létezéséről; gyakorlatilag biztosítják weboldalaik láthatóságát a weben.
Kölcsönös egymásrautaltság
A szabadszavas keresők mivel önmaguk nem állítanak elő tartalmat, ezért rá vannak utalva a webmesterekre, ugyanis egy adott kérdésre csak akkor tudnak hasznos, kielégítő választ adni, ha arról már olvasható az interneten értékes, kellő mélységű információ. A webmesterek által előállított tartalmak nélkül tehát haszontalan lenne szolgáltatásuk.